Neredeyim ?

Muğla / Ortaca

Hızlı İletişim

buldurmert@gmail.com

Beni Takip Edebilirsin

Yazılarım

Dereotunun faydaları

Dereotunun faydaları

  • 5 dakika
  • 8 year ago
Blog Images

Dere Otu maydanozgillerden, kendiliğinden yetiştiği gibi genellikle bahçelerde özel olarak yetiştirilen, kimi yemeklere, salatalara tat versin diye konulan, güzel kokulu, ince yapraklı bir bitkidir.

Dere Otunun Faydaları

 

Dereotunun Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmalarını destekleyerek sindirim sisteminde ki aksaklıkların neden olduğu hazımsızlık, mide ağrıları ile mide kramplarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Mide ülserinin etkilerini, vermiş olduğu rahatsızlıkları tolere eder ve tedavi sürecini destekler. Gaz problemi yaşayanlar için birebir olan dereotu gazı söktürmektedir.

Dereotu taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilmektedir. Salata ve yemeklerin içerisinde aromatik bir tat verirken hazmı kolaylaştırmaktadır.

Dereotu Uykusuzluğu Giderir: Dereotunun içerdiği uçucu yağlar tuhaf ve gizemli özelliklere sahiptir. Aynı anda sedatif ve hipnotik uyarıcı rolünü üstlenir, bu durum sakinleşmeyi sağlar.  Dereotunun içerdiği B vitamini ve önemli miktardaki uçucu yağlar doğada uyarıcı özellikleri olan önemli maddelerdendir. Bu sağlar sayesinde gece rahat bir uyku çekmek mümkün, aynı zamanda sinir sistemini sakinleştirir.

Dereotu Kemik Sağlığını Korur: Dereotu zengin miktarda kalsiyum içerdiğinden dolayıkemik sağlığı için çok faydalıdır. Kemillerde meydana gelebilecek mineral kaybına izin vermez ve her yıl yüzbinlerce insanın yakalandığı kemik hastalıklarına yakalanma riskini zalatır. Çocuklarda kemik sağlığının korunmasını sağlar, sağlıklı iskelet yapısı için gerekli olan kalsiyum ve diğer mineralleri sağlar. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesi veya kemik zayıflaması sorunları giderir.

Dereotu Diyabet Hastalığına İyi Gelir:  Dereotu doğal insülin görevi görebilir. Bu konuyla alakalı insanlar üzerinde yapılan deneyler çok sınırlı olmasına rağmen,yapılan bazı çalışmalar insürlin seviyesindeki dalgalanmalara engel olduğunu ortaya koymuştur.

Aşırı Gaz Sorununu Giderir:  Dereotunun diğer bir özelliği aşırı gaz sorunlarını giderebiliyor olmasıdır. Çok aşırı gaz birikimi aynı zamanda göğüs ağrılarına neden olabilmektedir, bu yüzden diğer organlara baskı yaparak tehlikeli bir sağlık sorununa nedne olabilir. Dereotu aşırı gazın giderilmesini ve sağlıklı bir şekilde bünyeden dışarı atılmasını sağlayabilir.

Dereotu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Dereotu etkili bir antibakteriyal aktivite sağlayıcısıdır.  Bütün vücutta  bikrobik enfeksiyonlara karşı direnç sağlayabilir ve bağışıklık sisteminin mikrop ve enfeksiyon hsorunlarıyla mücadelesinde yardımcı olur.

Dereotu Hıçkrırığı Giderir:  Hıçkırık genelde gazaların yemek borusundan yukarıya doğru çıkmasıyla meydana gelir. Bunun dışında bazı alerji ve sinirsel bozukluklardan dolayı hıçkırık problemi ortaya çıkar.  Dereotu her iki durumda da hıçkrırığın giderilmesine yardımcı olabilir. Bir gaz giderici olarak ve bir alerji gidereici olarak dere otu hıçkırığa neden olan unsurları ortadan kaldırır. Hiperktiv sinir bozukluklarının nedne olduğu hıçkrıkları ortadan kaldırı.

Dereotu  İshali Giderir: İshal başlıca iki sorundan dolayı oryata çıkar, hazımsızlık. Hazımsızlık sorunları yaşayanlar için dereotu çok etkili bir tedavi yöntemi olabilir. İçediği zengin miktardaki uçucu yağlar sayesinde mikropların enden olduğu unsurları ortadan kaldırır.

Dizanterine Alternatif  Tedavi Dereotu: Dizanterine daha çok  mantar enfeksiyonlarına neden olur. Dereotu onun uçucu yağları doğada dezenfekte olduğundan, yardımcı ve etkili bir mantar enfeksiyonları engellemek için yardımcı olabilir.

Artrit Sorunlarını Giderir: Dereotu, iltihap ve romatizmal artrit, gut, ve artrit gibi hastalıklarla ilgili ağrıları azaltmaya yardımcı olur, yani, bir anti-inflamatuar bitki olarak bilinmektedir. Dereotu tam da bu nedenden dolayı eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Ağız Bakımında Dereotu: Dereotu tohumları ve yaprakları çok iyi ağız ve nefes spreyleri olarak kullanılabilir. Bunun dışında, içindeki uçucu yağlar doğada mikrop öldürücü, antioksidan ve dezenfektan bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı ağızda bulunan mikropları ortadan kaldırabilir ve alerjik sorunları ortadan kaldırır.

Dereotu Kanserle Mücadele Eder : Dereotunun içedirği yağlar ve anti bakteriyal antioksidan özelliğinden dolayı kanserle mücadele eder ve knasere neden olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Dereotunun Diğer Faydaları: Dereotunun kuvvet verici özelliği vardır, içerdiği besin ve mineraller yardımıyla bünyeyi güçlendirir. Vücutta bulununan toksinleri dışarı atar fazla tuzların aynı şekilde  ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bunun yanında içerdiği su sayesinde idrarı arttırır ve dolaylı olarak boşaltım sistemine yardımcı olur.Gaz giderici özelliğinden dolayı, gazın neden olabileceği spazm ve krampları giderir. Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu için diş sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır.

Yorumlar: