Neredeyim ?

Muğla / Ortaca

Hızlı İletişim

buldurmert@gmail.com

Beni Takip Edebilirsin

Yazılarım

Yazmadan önce düşünmek ?

Yazmadan önce düşünmek ?

  • 3 dakika
  • 6 year ago
Blog Images

İnsanoğlu doğası geregince herzaman düşünür. Kimi zaman borçları , kimi zaman sevdiğini , kimi zaman eski günleri . Biz yazılımcılar birde buna projeleri ekliyoruz :)

Sizler projeye veya kod yazmaya başlamadan önce düşünüyor musunuz ?  Düşünmelisiniz.

Peki ne mi düşünüceksiniz ? Proje hakkında herşeyi . Bir projeye başlamadan önce proje işleyişi hakkında veya özellik kısımlarını mutlaka kafanızda oturtmalısınız ve rotanızı buna göre oluşturmalısınız. Düşünmeden yazdığınız her kod sizin tekrar geriye dönmenize sebep olacaktır. Tabikide projeyi düşünerek bitirin demiyoruz , en azından kafanızda temel anlamda yer etmesiniz sağlayın. Bu sayede bir özelliği kodlarken senaryoyu oluşturmuş olacaksınız.

Aslında bir üsttede dediğim gibi buradaki düşünme senaryo oluşturma diyebiliriz.Düşünürken mutlaka notlar alın çizin karalayın , size boş vakit gibi gelebilir ama asla boş vakit değildir.

Senaryo oluşturuken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var aslında  , bunlar neler mi ?

  • Neler olacak ?
  • Nasıl bağlantı Kurulacak ?
  • Sonucunda ne olacak ?

Aslında tüm mesele bu 3 maddede yatıyor.Projede neler olacak bilmemiz gerekiyor örneğin bir blog sitesi , Neler olacak ? Kategori , Etiket , Yorum  v.s

Nasıl Bağlantı kurulacak ? Bir özellik ile başka bir özelliğin baglantısını nasıl kurabilir . Mesela Blog yazısı eklerken birden fazla kategoriyi nasıl eklerim ?

Sonucunda ne olacak ? Aslında bu kısım sonucu kafamızda canlandırma işlemi biraz hayel gücünüzü kullanmanızı isteyecem :)

Bu kadar yazının aslında sizler için amaçladığım tek bir hedefi var. Projeye direk botoslama dalmayın , Düşünün , taşının , karar verin.Ne kadar sağlam bir temeliniz olursa o kadar rahat edersiniz.

Kısaca kendimden örnek vermem gerekirse , genelde gelen projelerde en az 3 gün sadece proje işleyişi hakkında düşünürüm . Bilgisayara pek geçmem.Şaka gibi gelicek size belkide ama bazen rüyamda bile proje görüyorum ve sorunları çözüyorum :) 

Hepinize bol düşünceli ve bol kodlu günler dilerim efendim.

 

Yorumlar: