Neredeyim ?

Muğla / Ortaca

Hızlı İletişim

buldurmert@gmail.com

Beni Takip Edebilirsin

Yazılarım

Freelance bir çalışan olmak !

Freelance bir çalışan olmak !

 • 5 dakika
 • 5 year ago

Merhaba dostlar uzun süredir Freelance yazılımcı olarak çalışmaktayım.Bu yazımda sizlere freelance çalışmanın avantajları ve dezavantajlarından bahsedicem.Freelance ingilizce bir kelime olup türkçe karşılığı "Serbest çalışan" olarak çevrilmektedir.Ama bu anlam "ohh rahat rahat yatıyorsun" demek manasına gelmiyor :D 

Gerçekten freelance yazılımcı olmak için belli bir bilgi ve birikime ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.Freelance çalışmak gerçekten disiplin ve irade isteyen bir iş çünkü başınıza sizi yönetecek bir kişi yok herzaman tek başınızasınız , sorumluluklarınızın farkında olmalı ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz.

Freelance Çalışmanın Avantajları:

 1. Sabah kalkıp işyerine gitmenize gerek yok.
 2. Bir şirkete bağımlı degilsiniz
 3. Size emir verecek insan yok.
 4. Ev ortamında rahatsınız.
 5. Dikkatinizi dagıtacak hiç birşey yok.
 6. Çalışma saatlerini kendin belirliyorsun.
 7. Bir çok yeni insan ile tanışabilirsin.

Freelance Çalışmanın Devavantajları:

 1. Sabit bir gelirin yok.
 2. Sigortan yatmıyor.( istege baglı yatırmazsan)
 3. Kontrolü eline almak çok zor.
 4. İradeni kullanmazsan kendini işe vermen çok zor.
 5. Düzen oturtmak ofis ortamından daha zor olabilir.
 6. Evde kendine ait bir alanın yoksa ise odaklanman zor olabilir.
 7. Çocuk sahibiysende işler biraz zorlaşabilir.
 8. Evdeki bazı ihtiyaçlara senin gün içinde çözüm bulman gerekebiliyor , buda dikkatini dagıtabiliyor.
 9. Oyun v.b gibi aktivitelere önem veriyorsan işi unutabilirsin :)
 10. "Evden çalışıyorsn sen ohhh ne rahat"  kelimesine magruz kalabilirsiniz.
 11. Sosyalleşemiyorsunuz.

Bunlar sadece bazı kriterler , Freelance çalışmak bence kişiden kişiye farklılık gösterebilir .En iyi nerede odak saglayabilirsen senin en iyi çalışma alanın orasıdır bence.Örneğin Ben , Freelance çalışmaktan oldukça memnunum çünkü belirli bir standartı yakaladım ( bazen istisnalar olsada ).Evden çalışarak daha verimli olduğumu düşünüyorum,Dışarıda olsam bir sorunu 30 dk da çözecekken evde sakin kafa ile 10 dk da çözebiliyorum.Çünkü odamda sadece ben ve bilgisayarım var bu yüzden başka işim yok odaklanabiliyorum.

Freelance çalışacak olan arkadaşlara bazı tavsiyelerim olacaktır.Çalışma saatlerinizi iyi belirleyin ve sadece o saatlerde çalışın.Örnegin sabah 10 akşam 6.30 idealdir.Oyun oynamayı, film izlemeyi seviyorsanız bunu kesinlikle bu çalışma saatlerinde yapmayın çünkü kendinizi kaptırabiliyorsunuz.

Ben 10 ile 11 arası yapılacak işleri değerlendiriyorum  ve sosyal medyalarda ( yazılım ile ilgili ) geziniyorum.11 den sonra yapılacak işlerime tek tek başlıyorum ve verimli olduğumu hissettigim süre boyunca sadece işime odaklanıyorum.Mesaimin son saatlerine yaklaştıgımda kodlamayı bırakıyorum çünkü verimli kod yazmak ile sadece kod yazmak arasında fark olduğuna inanıyorum.

Evet birgünüm böyle geçiyor.Egitim videoları hazırlıyacagım zaman fazladan mesai harcamam gerekiyor ancak bunu dışardan işlerime yansıtmayım mesai saatimi 10.00 ile 20.30 arasına çekiyorum.Veya o gün bir işim var ise  bir gün önceden basit işlerimi gece 9.00 ile 12.00 arası hallediyorumki ertesi gün rahat olayım.Saatleri size bilerek belirtiyorumki sizlerde freelance çalışmayı kafaya koyduysanız belirli bir standart oluşturun :)

Ancak şunu söylemeliyim Freelance çalışmak gerçekten çok rahat.( Kişiden kişiye değişebilir ). Tabi bu rahatlık iş açısından degilde örnegin bir iş yerine gideceğiniz süreyi kendinize ayırabiliyorsunu heleki istanbuldaysanız bu iş ciddi bir süre kaybı demektir.

Firmalar iş verirken freelancer kişilere tereddüt ile yaklaşıyor ama aslında işini gerçekten iyi yapan birisinin firma olup olmamasının çokta önemli olmadığını düşünüyorum çünkü o firmadada senin benim gibi insanlar çalışıyor.

Yazımın sonuna gelirken kendinize mutlaka şu soruyu sorun , Disiplinli ve iradeli birisimiyim , gerçekten evde bilgisayara geçip sanki ofis ortamında gibi çalışabilir miyim ve ne kadar verimli olurum ? Cevabınız evet ise freelance olarak rahat edeceginizi düşünüyorum.

Son olarak unutmadan çevrenizden çok sık duyacağınız kelimeyi bende size söyliyim  "Sabah Akşam evdesin oh valla ne rahat"  :)

Yorumlar: