Neredeyim ?

Muğla / Ortaca

Hızlı İletişim

buldurmert@gmail.com

Beni Takip Edebilirsin

Yazılarım

Site Açılış hızı nasıl arttırılır

Site Açılış hızı nasıl arttırılır

  • 2 dakika
  • 8 year ago
Blog Images

Merhaba değerli arkadaşlar geçen gün blog sitemiz açılış hızını ( Buradan ) test ettiğimde sonucun hiç iç açıcı olmadığını fark ettim. Sitemin masaüstünde açılış  puanı 100 üzerinden 61 idi.

Bunun Seo ya büyük bir etkisi oldugundan bahsetmiştik. Hemen sebeblerini araştırmaya başladığımda büyük bir farkla siteme eklediğim görsellerin büyük boyutlu olduğunu ve site açılırken bu görsellerin yüklenmeye çalışmasından kaynaklanan bir sorun oldugunu fark ettim.

Siteye yazı yazmak zevkli bir iş ancak en sevmediğim şey resimlerin boyutlarını ayarlamak ( zahmetli bir iş :) ) . Sitemde zaten en az 180 resim olduğu için bunlarla tek tek ugraşasım gelmedi bende bir test uyguladım. Bu testte php ile resimlerin yüzde 60 oranında kalitesinde oynama yaptım ve sitemin açılış hızı puanı 61 den direk 78 e yükseldi :)

Daha sonraki kontrollerimde ise Css optimizasyonu oldu . Bu olayda css dosyamı sıkıştırdım ve içerisindeki dışarıdan çağrılan font kodunu kaldırdım. Daha sonrasında ise sayfamdaki boşlukları kaldırdım .

Sitemin HEADER 'inda ( üst kısım ) yer alan JS dosyalarını FOOTER ( alt kısım ) a taşıdım.

Bootstrap.min.css dosyam ile ana css dosyamı birleştirdim.

Sonucu merak ediyorsanız artık açıklayabilirim . 100 üzerinden 87 değerine yükseldi . bazı fotoğrafların kalitelerinin az olmasından birde ben %60 kalitesini azaltmamdan cok bozuk gözükmekte ancak onlara yapabileceğim birşey yok .

Yazımın asıl amacı şu  : Sitenize yüklediğiniz resimleri kesinlikle sıkıştırıp gerekli ayarları yaptıktan sonra sitenize yüklemelisiniz.

Bir sitedeki en önemli şey açılış hızıdır bence çünkü site yavaş açıldığı zaman çoğu kullanıcı içerige ulaşamadan siteden ayrılıyor.

 

 

Yorumlar: