Neredeyim ?

Muğla / Ortaca

Hızlı İletişim

buldurmert@gmail.com

Beni Takip Edebilirsin

Yazılarım

Freelance web yazılım

Freelance web yazılım

  • 3 dakika
  • 4 year ago

Günümüz çağında yazılım hızla büyüyor ve neredeyse tüm alanlarda kullanılıyor.Yazılım denilince aklınıza sadece Websitesi , Mobil Uygulamalar,Masaüstü uygulamalar gelmesin.Arabalarda kulandığımız sistemlerde tutunda uzaya gönderilen gemilere kadar heryerde yazılım teknolojisinden faydalanılıyor

Ben bu yazımda sizler için benim gözümden bir web yazılım nedir bunu anlatıcam.Yinede akademik bir yazı olmamasına rağmen sizler için yazılımın tanımını yapalım ????

Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.

Benim içinse yazılım; Ortaya çıkarılmış bir üründür.Aynı bir ressamın fırçasıyla tablosunu inşaa etmesi gibi , yada bir inşaat işçisinin tuğlalar ile duvarı örmesi gibi.Tek farkımız onlar elle tutulur bir ürün çıkarıyor.

Peki ya Web Yazılım ?

Ortaya çıkarılmış ürünün Web ( Tarayıcı ) tabanlı olarak yayımlanmasına deniliyor.

Web yazılımda temel olarak kendi içerisinde ikiye ayrılıyor; Front - End , Back - End

Front - End Nedir ?

Sanayi'de arabanızı götürdüğünüzde uğrayacağınız yer kaportacı ise bu front - end'dir.

Back - End ?

Sabah kalkıp işe gitmek için arabanıza bindiniz ve marşa bastınız araba çalışmıyorsa buda back - end'in konusudur.

Az çok anladığınızı tahmin ediyorum birisi sitenin görünümü , diğeri ise sitenin arka planda olan herşey'ini konu alıyor.

Şimdi Web Yazılımı öğrendik , front - end , back - end kavramlarınıda öğrendik.Sıra geldi konumuzun başlığıda Freelance web yazılım veya tasarım ?

Freelance çalışanlar günümüzde oldukça yaygınlaştı heleki bu pandemi süresince arttıkça arttı.

Ben Yıllardır freelance çalışan olarak hayatımı idame ettiriyorum.Freelance yazılımlar üretiyorum.Baktığımız zaman freelance web yazılım , Serbest zamanlı olarak bir yere bağımlı olmadan ürün ortaya koyma işlemine denilmektedir.Tek farkımız sabir bir yerde, bir şirkette , çalışmamamız.Bunların tabikide avantajı ve dez avantajı olabilir.( bknz: Freelance Web Geliştirici )

Herneyse konumuza dönerek toparlıcak olursak , Benim için freelance web yazılım, Web alanında müşterileri , firmalara ( aslında bunlarda birer müşteridir ) özel olarak ürünler ortaya konulan işleme denilmektedir.Sizlerinde farklı yorumları düşünceleri var ise benimle paylaşmaktan çekinmeyiniz ????

Esen Kalın Efenim.

Yorumlar: