Neredeyim ?

Muğla / Ortaca

Hızlı İletişim

buldurmert@gmail.com

Beni Takip Edebilirsin

Yazılarım

Web Alanına Nasıl Gireriz ve Nasıl Gelişiriz

Web Alanına Nasıl Gireriz ve Nasıl Gelişiriz

  • 3 dakika
  • 8 year ago
Blog Images

Merhabalar bu yazımda web alanında nasıl gelişebileceğimiz hakkında  birşeyler anlatıcam.Çoğumuz ilgimiz olduğu için bu alanda çalışıyoruz ama hepimizin tek bir ortak yönü var sürekli araştırıyor sürekli yeni bilgiler elde etmek istiyoruz.

Bildiginiz üzere web dünyası 2 kısıma ayrılmaktadır. Front - End ve Back - End dilerseniz bunları dilim döndüğünce size anlatmaya çalışıyım.

Front End sitenizin görünür kısımı diyebiliriz aynı şekilde Back End içinse sitenizin arka planında çalışan işlemlere diyebiliriz. Her iki kısımda bizim için çok önemlidir . bu iki kısım birbirini tamamlayıcıdır yani biri olmazsa diğerinin , diğeri olmazsa birinin bi anlamı kalmaz :) 

Back End kısmını kısaca şöyle özetliyim bir siteye girdiginizde üye olma bölümünde doldurdugunuz formun işlenip sizin üyeliğinizin açılması kısımında arka planda ( sizin görmediğiniz ) işlemlere denilebilir. ( bu benim düşüncem  :) )

Front End kısmı ise bir siteye girdiğinizde "vay be ne kadar güzel bir site"  dediğiniz cümle diyebiliriz. Web alanında ilerlemek istiyorsanız bence ilk önce tarafınızı seçmeniz gerekir.2 sini aynı anda ögrenmeniz çok zorluk yaratacaktır. Eğer görsel düşünceniz ve tasarım gözü dedigimiz olayınız var ise kuşkusuz front end alanına yoğunlaşmalısınız.Ancak benim gibi arka planda çalışan işlemlerle uğraşmak istiyorsanız Back end alanında kendinizi geliştirmelisiniz.

Birde Full stack developer kavramı çıktı bu ise front end + back end anlamına gelmektedir. ( İnşallah herbirimiz bu alanda geliştiriz ) Ancak başlangıç olarak bir kısımda uzmanlaşmak bana daha mantıklı geliyor.Birde şöyle bir olay var eleman 2 html 5 css kodu ögreniyor front end i kavradım ben diyor . Yok öyle bir dünya bu diller sürekli gelişiyor ve değişiyor .Aynı şey back end içinde gerekli örneğin Ben PHP alanında kendimi halen geliştiriyorum.Birde şöyle bir olay var temel olarak bilginiz olabilir ancak geliştirme yapamaya bilirsiniz.Bu gayet normal bişi böyle bir sorununuz var ise yapmanız gereken tek birşey var bol bol uygulama yapmak.Buradaki uygulamadan kastımız yeni yeni şeyler deneyip yanılmadır.

İlk bu işe başladığımda formlardan gelen verinin nasıl alındığını dahi 2 günde çözmüştüm ama yılmadım :)

Biraz dağınık bir yazı oldu ama asıl amacım bu yazıyı yazmaktaki şuydu ; Eğer Web alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız kendinizi bir taraf seçin ve bu tarafa yogunlaşın.Şunuda unutmayın Ne yaparsanız yapın en iyisini yapmaya çalışın .

Saygılar Dilerim.

 

Yorumlar: