Meta Tag Nedir ?

  • 2 dakika
  • 4 yıl önce

Meta Tag Nedir ?

Hemen hemen her sitede görebileceğiniz meta taglar <head> ... </head> bölümlerine yerleştirilmiş olan bilgi etiketleridir.

Bu taglar arama motorlarının site ve içerik hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılır. Çok sayıda meta tag bulunmaktadır ancak genel olarak gördüğümüz 3 ,4 tag bulunmaktadır.

size bu konumda bunları anlatmak istiyorum.

1. Title ( Başlık )

Sitenizin başlık bölümüdür.her bir yazının başlığı olduğu gibi sitelerinde başlıgı ve site içerisindeki sayfalarında bir başlığı olmalıdır.

<title> Başlık yazınız . </title>

Kullanımı:

<title>Mertbuldur.com | Güncel Bilgiler</title>

 

2. Description ( site içeriği hakkında açıklamalar )

Sitenizde bulunan genel içerik hakkında bilgiler vermek için kullanılır.Ayrıca SEO için gerekli bir tagdır.Kısacası bu tag sitenin veya site sayfasının genel özetidir.

Kısa,sade ve öz kullanmanız önerilir.

Kullanımı:

<meta name="description" content="acıklama yazınız." />

3. Keyword

Adındanda anlaşıldığı üzere anahtar kelime anlamına gelen bu tag sitenizin anahtar kelimelerini belirlemek için kullanılmaktadır.

Ancak Artık Google tarafından önemsenmemektedir.

Kullanımı :

<meta name="keywords" content="kelime 1, kelime 2, kelime 3" />

 

Diger tag larada internette arama yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.

Mert Buldur

Yaklaşık 12 senedir internet ortamında aktif olarak faaliyet göstermekteyim. 2014 yılında açmış olduğum Youtube kanalımdan , kişisel websitem üzerinden ve Udemy Üzerinden 2k+ ziyaretçime eğitimler sağlıyorum. Şu anda Freelance Yazılım geliştiricisi olarak hayatıma devam etmekteyim. Birçok firma ve müşterilerime Yazılım desteği sağlamaktayım.

Yorum Yaz